Image Image Image Image Image

Copyright © 2012 Koduruum

Scroll to Top

To Top

Blogi

02

dets
2014

In Blogi

By admin

Kuidas kujundada väikest korterit. Ilmunud Äripäeva lisas SISUSTAJA.

On 02, dets 2014 | In Blogi | By admin

  1. Milliseid väikeseid kortereid olete varem teinud? Milliseid huvitavaid või originaalseid lahendusi olete väikese korteri sisustamisel kasutanud, et väike korter saaks ühtaegu huvitava lahenduse ning jätaks ruumikama mulje?


-Oleme kujundanud mitmeid väikseid kortereid. Huvitavaimad on olnud oludes, kus peab mõtlema eriti valguse ja avaruse teemal, näiteks endine pesuköök juugendiaegse korterelamu keldrikorrusel. Väikese korteri kujundamise ülesande teeb keerukaks see, et minimaalsele pinnale on vaja paigutada mitmeid inimesele eluks vajalikke funktsioone ja kõike seda nii, et asi jääks ilus!

Oluline on peita võimalikult palju nn. häirivat sisseehitatud pindade taha, et ruumi üldmulje jääks avar. See küll ei ole originaalne, kuid näiteks san.ruumides on soovitatav kasutada seinasisese mehhanismiga segisteid ja sisse ehitatud loputuskastiga WC-istet. Samuti jätab õige valgustuslahendus avarama ruumi mulje.

  1. Kas Teil on stiilieelistusi korteri sisustamisel? On Teil oma lemmikstiil või ajastu, mille eeskujul olete kujundanud oma isikupärase käekirja?

-Eesti oludes peab sisearhitekt oskama teha kõike – osavalt manööverdama ühiskondliku ja erakliendi ruumide vahel, klassika ja moderni, maamaja ja linnakorteriga. Kuid loomulikult kujuneb kõigil tegijatel välja oma äratuntav käekiri, nii nagu maalikunstnikelgi. Käekiri võib küll veidi aja jooksul ja tingimustes muutuda. Meie peame lugu ajaloost ja kohandame seda kaasaegse modernistliku elustiiliga. Meeldib segada uut ja vana.

  1. Mis on põhiline sisustus, kõige olulisem mööbel, mis peab väikesesse korterisse ära mahtuma?

Väikese korteri puhul on panipaikadele mõtlemine ja eelnev projekteerimine kõige olulisem. Nn. lahtine mööbel kappide näol ei pruugi hiljem nägus välja näha ning sellised panipaigad võivad ruumi üldist muljet risustada. Väga oluline on köök – see peab olema mugav, kompaktne, töökindel ja nägus.

  1. Kuidas tuua sisse detaile samal ajal ruumi kaotamata?

Interjööri kujundamine on justkui kompositsiooni loomine, mille puhul on esmatähtis esemete ja ruumi funktsiooni jälgimine. Näiteks lahtine mööbel võiks olla madala joonega, st  toolide seljatoed madalad jms. Detailid võiksid olla võimalikult lihtsa joonega ja sulanduda kogu korteri värvilahendusega (st. heledad), kuid et kogu lahendus ei oleks igav ja ühetaoline, siis võiks sisse tuua üksikuid põnevaid dekoratiivseid sisustusdetaile.

  1. Värvivalik. Teada on, et heledad toonid avardavad ruumi – missuguseid heledaid eelistada? Ning kuidas tuua tuppa värvi, ilma et interjöör rusuvaks ei muutuks?

Madala laega väikeste ruumide laed ja põrandad võiks olla kindlasti valged v. heledatoonilised. Kõrgete lagedega ruum annab rohkem võimalusi. Eelistada võiks loodusvalgeid toone. Ühe kontrastse seinaga võib ruumi elavust tuua. Eelnevalt võiks läbi mõelda, mis toimub mujal ruumis, et kokkuvõtteks tekiks ühtne terviklik lahendus. Kindlasti peaks mõtlema valgustuslahendusele. Samuti võib valgustite valiku ja muude sisustusdetailidega tuua ruumi elavust. Väikses ruumis ei soovita kasutada kirevaid ja intensiivse mustriga tapeete.

  1. Mida eelistada – sisse ehitatud garderoobe (milliseid), kappe (milliseid), kummuteid (milliseid)?

Väikese korteri puhul on panipaigad äärmiselt olulised. Garderoobid võiksid olla sisse ehitatud, kõige vähem ruumi võtavad liuguksega lahendused. Samuti mahutavad sellised läbimõeldud sisuga garderoobid kõige rohkem. Värvi ja materjalilahenduste puhul võiks mõelda sellele, et millised tulevad korteri siseuksed ja muu mööbel. Muud kapid  ja mahutavad panipaigad võiksid olla ikkagi ka sisseehitatud või siis väga lakoonilise vormi ja materjali valikuga. Kuid ruumi huvitavamaks muutmise eesmärgil võib kasutada näiteks mõnd üksikut huvitava dekooriga mööblieset.

  1. Paluks seitset head nippi, mida kasutades saab laheda väikese korteri.

 1)Oluline on eelnev terviku läbi mõtlemine (ruumi funktsionaalne skeem +valgustus +sisustus jms),  juba enne ehitusprotsessi algust!

2)Mõtle üldmuljele ja stiilile –see võiks olla avar ja valgusküllane – ära takerdu pisidetailidesse! Püsi tervikul!

3)Leia korteri omapära, too see esile!

4)Mõtle valgustuslahendusele (mitme tasandiline, süvistatavad valgustid, hajus karniisitagune valgus, lisaks põranda ja lauavalgustid jms.) Valgus loob meeleolu!

5)Vali huvitavaid detaile : leia mõni üksik dekoratiivne detail keraamika, maali, tekstiili, mööblitüki vms. näol. Kasuta esivanemate varasalve! Käi vanakraami poodides jms.

6)Mõtle suurelt, ole loominguline ja pingevaba – igaüks loob ise ju oma isikupärase kodu!

7)Kui tunned, et kindlasti abi on vaja, siis otsi endale isiklik sisearhitekt, kes leiab lahendused vastavalt sinu isikule ja sinu võimalustele!